Kontakt

tel. (95) 728 76 68
e-mail: spbolemin@wp.pl

Debata

Dodano: 27-05-2018


 Dzień 24 maja 2018 r. był dniem debaty na temat: „Książka moim przyjacielem”. Brali w niej udział uczniowie klas 4 – 7.

Wybraliśmy formę dyskusji moderowanej ze względu na otwarty temat i możliwość udziału wszystkich uczestników.

Wcześniej uczniowie zostali przygotowani do debaty. Poznali zasady , cel i temat spotkania.

Wybrani zostali moderatorzy i sekretarz debaty, który zapisywał wnioski na tablicy.

Dyskusja rozwijała się powoli, ale z czasem nabierała rumieńców. Dyskutanci nabierali śmiałości. Więcej do powiedzenia mieli uczniowie młodsi, starsi byli bardziej słuchaczami. Jak to w dyskusji bywa: stanowiska były podzielone. Książka miała tylu zwolenników, co gry i filmy.

Niestety, nie wszyscy kochają literaturę i czytanie nie jest dla nich ważną formą spędzania czasu. Istotne okazało się stwierdzenie,że nie wszystkie lektury mogą być przyjaciółmi, bo obok niezwykłych – są też te nudne, które nic nie wnoszą.

Za największe minusy niektórych książek uznano: dłużyzny, „puste” fragmenty, kiedy nic się nie dzieje,mało interesujące tematy. Niektórzy podawali jeszcze „grubość” i brak ilustracji.

Jednak plusów jest o wiele więcej, tak jak więcej jest fascynujących dzieł niż tych nudnych.

Pozytywy to m.in.: pobudzenie wyobraźni, bogacenie słownictwa, podnoszenie poziomu wypowiedzi. Świetnie też przygotowują do życia, bo wiele jest w nich sytuacji, które realnie mogą się i nam przydarzyć.

Uczniowie czytają głównie lektury. Korzystają z księgozbioru biblioteki szkolnej (nieliczni – z WiMBP) lub domowego. Czas poświęcony na lekturę też ma dużą rozpiętość: od zera do kilku godzin dziennnie.

Debata zakończyła się wnioskiem, że jednak książki są naszymi przyjaciółmi, warto je czytać, warto mieć z nimi kontakt i korzystać z tego, co nam oferują.

 

Dodał(a): Karolina Mądzelewska

powrót do listy aktualności
facebook