Jednym z frazesów, które często powtarzamy w naszym życiu jest to, że nic nie trwa wiecznie. Typowy zwrot, który można odnieść do wielu kontekstów i doświadczeń życiowych. Wydaje się, że to zdanie nabiera jeszcze większego sensu, gdy przeniesiemy je na grunt zawodowy, a tym bardziej po doświadczeniu niszczących skutków kryzysu gospodarczego. W dzisiejszych czasach wyrażenie „zdobycie stabilnej i dobrej jakościowo pracy” wydaje się być bardziej utopią niż rzeczywistością. Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego opracowali raport na temat studiów i kierunków studiów, aby uzyskać stabilną pracę.

Specjalizacja

Według tych ekspertów, istnieją pewne kursy, które są nadal bardzo popularne na rynku. Specjalizacja i opanowanie którejkolwiek z tych dziedzin zapewnia sukces w świecie pracy. Nowe potrzeby społeczne oraz globalny i zdigitalizowany rynek, na którym się obecnie poruszamy, spowodowały powstanie dużej liczby miejsc pracy, które trzeba obsadzić. Prawdą jest, że każdy kraj ma swoją własną specyfikę, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, które można stosować na całym świecie.

Wybór kariery

Niskie wynagrodzenia, niepewne umowy o pracę, wykształcenie wyższe, które nie zawsze odpowiada wymogom rynku i nie gwarantuje dostępu do pracy. W celu uniknięcia dalszych problemów, Światowe Forum Ekonomiczne wydało pewne zalecenia i ogólne wytyczne, które mają związek przede wszystkim z wyborem kariery, którą zdecydujemy się studiować.

Według raportu, wybrana kariera jest już pierwszym elementem definiującym naszą przyszłość zawodową, dzięki któremu możemy wyznaczyć nasze horyzonty zawodowe. Wybór takiego czy innego kierunku studiów jest ściśle związany z większymi lub mniejszymi możliwościami znalezienia pracy. W świetle tej przesłanki można powiedzieć, że wybór kierunku studiów jest jedną z najbardziej kluczowych decyzji, przed jaką staje student w ciągu całego swojego życia.

Badanie przeprowadzone przez Światowe Forum Ekonomiczne określiło te pięć kierunków jako te z najlepszymi perspektywami na przyszłość: informatyka i matematyka, architektura i inżynieria, zdrowie, zarządzanie i finanse oraz marketing. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę niepowstrzymany postęp nowych technologii oraz potrzebę umiejętności analizowania i interpretowania informacji dostarczanych przez dane. Wygląda na to, że w rankingu zawodów o największych perspektywach zawodowych prym wiodą nauki ścisłe. A jakie są najpopularniejsze kierunki studiów? Przeanalizuje te dane na podstawie uniwersytetów w Poznaniu.

Potwierdzają to profile zawodowe, na które w ostatnich latach było największe zapotrzebowanie. Najbardziej cenieni na rynku pracy są specjaliści z zakresu administracji biznesowej i finansów, następnie inżynierowie informatycy oraz specjaliści z zakresu handlu i marketingu. Inżynieria lądowa i morska również odnotowała znaczny wzrost, choć wszystkie prognozy wskazują, że zapotrzebowanie będzie znacznie wyższe w nadchodzących latach.